Гордана Лолеска добитник на Повелбата „Св. Климент Охридски“ – Патрон на Охрид

На свечена академија која на 7-ми декември 2021 година се одржа во големата сала на општина Охрид, беа доделени највисоките општински признанија, Наградата и Повелбите „Св. Климент Охридски“. Ми претставува голема чест и задоволство што сум дел од овогодинешните добитници Повеќе

Проектот „Ги запознаваме ретките болести“ презентиран како успешен на регионална конференција во Србија

Проектот „Ги запознаваме ретките болести“ на 5-ти ноември 2021 година беше презентиран на регионална конференција во соседна Србија. – Проектот „Ги запознаваме ретките болести“ денеска беше презентиран како успешен кон „Грижа за ретките – пат кон напредокот“, во организација на Повеќе

Филипче: Секоја средба со Гордана и нејзиот син Давид е мотив плус за да ги надминеме предизвиците на лицата со ретки болести

Секоја средба со Гордана и нејзиот син Давид е мотив плус за да ги надминеме предизвиците на лицата со ретки болести, објави на неговиот официјален профил на Фацебоок министерот за здравство д-р Венко Филипче по средбата со Гордана Лолеска, неуморниот Повеќе

Првата дама, проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска дел од тимот на „Ги запознаваме ретките болести“

Првата дама на Република Македонија, проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на македонскиот претседател Стево Пендаровски е дел од тимот на проектот „Ги запознаваме ретките болести“. Професор д-р Елизабета Ѓоргиевска е магистер и специјалист по педијатриска и превентивна стоматологија. Дел од Повеќе

Марко Пејчиноски за празникот Голема Богородица ќе плива за Децата со ретки болести

Продолжуваат подвизите на младиот охридски херој – пливачот Марко Пејчиноски. – На празникот Голема Богородица, 28-ми aвгуст, Марко пред нова благородна цел. Повторно ќе плива за Децата со ретки болести. По тој повод ќе се изработуваат маици со мотото на Повеќе

Заврши третата сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“

Нови 28. ретки дијагнози, осветлени бројни објекти и локации, ретка песна, трета ретка поштенска марка, бројни насмевки, нови статии на македонската Википедија, обоени дланки и поддршка од институциите… Зад нас е третата сезона на проектот „Ги запознаваме ретките болести“ на Повеќе

Охрид блеска во боите на ретките болести

Самуиловата тврдина, Охридската гимназија „Св. Климент Охридски“, Античкиот театар, црквата „Св. Софија“, Историскиот архив, скулптурата „Фаќач на крст“… Ова се само дел од објектите и локациите кои блеснаа во знак на поддршка на РЕТКИТЕ, како дел од кампањата „Ги запознаваме Повеќе

Во Македонија има 575 регистрирани и над 1.500 неевидентирани лица со ретки болести

Најгорчлив проблем за лицата со ретки болести е обезбедување навремена, точна и бесплатна дијагноза, а кампањата „Ги запознаваме ретките болести“ придонесе многу јавноста да ги дознае ретките дијагнози кои ги има во нашата земја, истакна Гордана Лолеска на чија иницијатива Повеќе

Ги запознаваме ретките болести: Пемфигус вулгарис

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести во Република Повеќе

Ги запознаваме ретките болести: Екстрофија на мочен меур

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 или 29 дена ќе се обидеме поблиску да Ве запознаеме со ретките болести во Република Повеќе